Okolice

Noclegi w Górach Stołowych – Darnków, Kudowa Zdrój, Duszniki Zdrój

CO TU ROBIĆ?  Czyli okolica

  małpolud

Domek znajduje się w cichej, małej miejscowości Darnków, w otulinie Parku Narodowego Gór Stołowych. Wystarczy jednak kwadrans jazdy samochodem i już jesteśmy w centrum Kudowy Zdrój – urokliwego kurortu z zabytkową architekturą, Parkiem Zdrojowym i Pijalnią Wód Mineralnych oraz licznymi restauracjami, pizzeriami, kawiarniami i barem mlecznym.

Kudowa Park

W Kudowie można zwiedzić Muzeum Zabawek, z największą kolekcją eksponatów w Polsce, które przeniosą nas w czas dzieciństwa. Kolejna atrakcja to Muzeum Minerałów położone w samy sercu parku zdrojowego, gdzie zobaczyć można… prawdziwy meteoryt . Polecamy też Skansen w Pstrążnej (dzielnicy Kudowy) . To jedyne muzeum tego typu Dolnym Śląsku, które powstało by ochronić drewniane domy w Pstrążnej (tzw. muzeum in situ) i wzbogacone o zabytkowe obiekty z całego Pogórza Sudeckiego. Warto odwiedzić też Szlak Ginących Zawodów, gdzie zobaczmy pokaz garncarstwa, zwierzyniec, wiatrak, kuźnie i chatkę robótek ręcznych. Można też zostawić samochód w Kudowie i przesiąść się na rower. W Kudowie znajduje się wypożyczalnia rowerów http://wypozyczalniakudowa.pl/

kaplica czaszek

Szczególną atrakcją jest Kaplica Czaszek, której ściany i sufit wyłożone są ludzkimi szczątkami. Stanowi ona wspólny grobowiec ofiar wojen Śląskich.

Tak więc goście, spragnieni nie tylko ciszy i spokoju, ale też atrakcji turystycznych znajdą w najbliższej okolicy coś dla siebie!

Jednak jesteśmy w Górach Stołowych– jednych z bardziej interesujących Parków Narodowych Polsce. Warto się więc wybrać w góry. Piesze szlaki przechodzące przez Darnków wiodą między innymi na Szczeliniec – jedną z największych atrakcji turystycznych Sudetów. Warto też odwiedzić Błędne Skały – wyjątkowy twór przyrody – labirynt skalny. Interesujących tras jest wiele, są to góry szczególnie atrakcyjne dla dzieci. W większości przypadków trasy są relatywnie krótkie i łatwe, a widoki skał zapierają dech. Ponadto w Parku Narodowym można skorzystać z wyznaczonych tras rowerowych, a zimą z tras dla narciarstwa biegowego. Uprawiać można też wspinaczkę skałkową.

Noclegi w Górach Stołowych oferują bogatą gamę atrakcji w każdej porze roku.

Na amatorów narciarstwa zjazdowego czeka świetnie przygotowany stok w Zieleńcu, znajdujący się pomiędzy Kudową Zdrój a Dusznikami, oferujący ponad 30 tras zjazdowych o różnej trudności. Zimą bywa, że zamykamy domek ze względu na trudny dojazd do nas jednak posiadamy drugi, przepiękny obiekt dla turystów w samym sercu Kudowy Zdrój – Apartament Nectar Pond http://www.apartamentkudowazdroj.pl. Serdecznie zapraszamy cały rok. http://nectarpond.pl/opis/

Zieleniec zaprasza także latem – na trasy piesze, rowerowe oraz na przejażdżkę Dusznickim Ekspresem z Zieleńca do centrum uzdrowiska. Duszniki Zdrój, to obok Kudowy kolejny kurort-uzdrowisko z Pijalnią Wód, których lecznicze działanie odkryto już w XVIII wieku. W 1826 roku koncertował tu 16 letni Fryderyk Chopin przebywający na leczeniu. Turyści zmęczeni pieszymi wycieczkami i szukający ochłody mogą skorzystać z Aquaparku w Kudowie Zdrój lub niezastąpionego w upalne lata otwartego basenu w Lewinie Kłodzkim.

                                                                                     narciarzbasen

Dla amatorów historii i mocnych wrażeń polecamy Twierdzę Kłodzko z trasą wiodącą przez podziemne labirynty. To miejsce owiane aurą tajemniczości, które gromadzi wiele historycznych wydarzeń z minionych epok oraz różnych legend i opowieści. Jeśli spodoba się nam schodzenie do wnętrza Ziemi Kłodzkiej można odwiedzić Podziemne Miasto w Osówce, które powstało w trakcie II Wojny Światowej. Prawdopodobnie miała to być tajna kwatera Adolfa Hitlera. Inni twierdzą, że budowano hale do produkcji tajnej broni.

Inna podziemna atrakcja w okolicy, to Kopalnia Złota w Złotym Stoku. Najstarsze prace wydobywcze prowadzono w tych okolicach już około 2000 lat p.n.e. Od tego czasu aż do lat dzisiejszych zdołano wydrążyć przeszło 300 km sztolni, szybów i chodników. Na turystów czeka wydzielona trasa podziemna oraz wiele dodatkowych atrakcji takich jak płukanie złota, pole diamentów czy podziemny spływ łodzią. Jeśli chcemy poznać codzienne życie dawnych pracowników kopalni – koniecznie musimy odwiedzić Średniowieczną Osadę Górniczą.

Skalne Miasto w Adrspach

Darnków jest też doskonałą bazą wypadową do Czech. Warto odwiedzić słynne czeskie Skalne Miasto w Adrspach i Teplickie Skalne Miasto, od których dzieli nas zaledwie 30 km. Warto też, po zwiedzeniu części polskiej Gór Stołowych, wybrać się na wycieczki piesze w ich czeskiej części. Mapy turystyczne z zaznaczonymi szlakami kupimy w każdym sklepie w Kudowie lub w Informacji Turystycznej w centrum Kudowy.

Mniej niż godzina jazdy samochodem dzieli Darnków od Safari Park i ZOO w miejscowości Dvur Kralowe w Czechach. Nie jest to typowe zoo, można tam podziwiać afrykańskie zwierzęta (żyrafy, zebry, nosorożce i… lwy) z okien samochodu – w rozległym parku, stylizowanym na naturalne środowisko. Jednak największą atrakcją, położoną tylko o 100 km od Darnkowa, jest oczywiście Praga, o której uroku i atrakcjach można by pisać długo.

W Darnkowie odpoczniesz jak lubisz i w danej chwili potrzebujesz. Na leżaku na tarasie lub na pieszej wycieczce w górach. Pływając w basenie lub jeżdżąc na nartach. Patrząc na przelatujące chmury lub odwiedzając kopalnie, twierdze czy wielkomiejską Pragę.

Zapraszamy o każdej porze roku!

Noclegi w Górach Stołowych – Darnków, Kudowa Zdrój, Duszniki Zdrój